Mesane Kanserinde BCG Tedavisi

Mesane kanserinde BCG tedavisi, BCG aşısı içeren bir prosedürdür. BCG, Bacillius Calmette-Guerin anlamına gelir. Bir çeşit immünoterapi ilacı olan bir aşıdır.

Erken evre mesane kanserinin nüksetme veya mesanenizin daha derin katmanlarına yayılma riski yüksekse, tedavi için mesaneye BCG tedavisi de uygulanır.

Erken evre mesane kanseri kategorisindeki içeriklerimizi inceleyin.

BCG Tedavisi Nedir?

BCG, tüberküloz (TB) için bir aşıdır. Aynı zamanda, mesane kanserlerinin tekrar büyümesini veya mesanenin daha derin katmanlarına yayılmasını durdurmaya veya geciktirmeye yardımcı olmakta çok iyidir.

Aşı, ilaç olarak kullanılabilmesi için zayıflatılmış bir bakteri içerir.

BCG, bağışıklık sistemi hücrelerini büyümeye ve mesane astarında çok aktif olmaya teşvik eder. Bu hücreler muhtemelen yeniden büyüyebilecek veya geride kalmış olabilecek kanser hücrelerini öldürür. Buna immünoterapi denir.

Mesane kanserinde BCG aşısı, birçok insanda mesane kanserinin geri gelmesini durdurmaya yardımcı olur.

Tedavi sürecinde genellikle 6 hafta boyunca haftada bir kez olmak üzere mesaneye BCG tedavisi uygulanır.

Daha sonra önümüzdeki 1 ila 3 yıl boyunca birkaç haftada veya ayda bir mesanenize BCG verilir. Bu takvim, istilacı mesane kanseri geliştirme riskinize bağlı olacaktır. Buna idame BCG tedavisi denir.

Mesane kanserinin tedavisinde kemoterapi uygulamasını inceleyin.

BCG Tedavisine Başlamadan Önce

Her tedaviden önce sıvı içmeyi bırakmanız gerekir. Bu, idrarın mesanenizdeki ilacı seyreltmesini durdurur ve BCG’yi daha kolay tutmanıza yardımcı olur. Hastaneniz size sıvı tüketimini ne zaman bırakacağınızı söyleyecektir.

Nasıl Uygulanır?

BCG bir sıvıdır. Doktorunuz veya hemşireniz sıvıyı idrar yolundaki (kateter) bir tüp aracılığıyla mesanenize koyar. Genellikle daha sonra kateteri çıkarırlar.

2 saat süresince idrara çıkmamalısınız. Bu, BCG’ye mesane astarı ile temas halinde olma süresi verir. Bazı hastaneler, ilacın mesane astarınızın tüm kısımlarına ulaştığından emin olmak için sizden ara sıra pozisyon değiştirmenizi isteyebilir.

İdrar yaptığınızda, aşı bakteri içerdiğinden tedaviden sonra 6 saat dikkatli olmanız gerekir. Sıçrama olasılığını azaltmak için erkekler oturarak idrar yapmalıdır.

Tuvalete gittikten sonra, klozete yaklaşık yarım litre temiz çamaşır suyu dökün ve sifonu çekmeden önce 15 dakika bekletin.

İdrarı çıkardıktan hemen sonra ellerinizi ve cinsel organlarınızı ılık sabunlu suyla yıkayın.

Tedavi Sonrası 

Bu tedaviden sonra 24 saat bol sıvı (2-3 litre) içmeniz gerekir. Sisteminizin BCG’den temizlenmesine yardımcı olur.

Her tedaviden sonra 24 saat seks yapmamalısınız. Tedaviniz sırasında ve sonraki bir hafta boyunca cinsel ilişki sırasında prezervatif takmalısınız.

Mesane kanseri olması ve tedavisi ile baş etmek zor olabilir. Doktorunuza veya hemşirenize sahip olduğunuz herhangi bir sorun veya yan etki hakkında bilgi verin.

Olası Yan Etkiler

Bu tedavi ile bazı yan etkiler yaşayabilirsiniz. Bunlar şunları içerebilir:

 • idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş gibi hissettiren tahriş olmuş bir mesaneye sahip olmak
 • ormalden daha sık ve daha acilen idrara çıkmak
 • idrarınızda kan veya kalıntı olması
 • tedaviden 24 ila 48 saat sonra grip benzeri semptomlar
 • idrar yaparken rahatsızlık ve ağrı hissi

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, doktorunuza veya uzman hemşirenize söyleyin. Bu yan etkileri hafifletmeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilirler.

BCG’nin bir kısmının vücudunuzun başka bir yerine girme ihtimali de çok düşük. Aşağıdaki gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

 • ateş ve titreme
 • eklem veya kas ağrısı
 • hasta hissetmek veya kusmak
 • öksürük
 • deri döküntüsü
 • aşırı yorgun hissetmek

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz veya 48 saatten fazla yüksek ateşiniz varsa derhal doktorunuza söylemelisiniz. Bir sonraki randevunuza kadar beklemeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir