Mesane Rekonstrüksiyonu

Mesane kanseri nedeni ile mesaneniz alındığında cerrahınız, bağırsağınızın bir parçasından size yeni bir mesane (neo mesane) yapabilir. Bu operasyona mesane rekonstrüksiyonu denir. Bu, idrarı daha önce yaptığınız gibi sağlıklı şekilde vücuttan atmanız anlamına gelir.

Cerrahınız aynı ameliyatta eski mesanenizi alır. Buna sistektomi denir.

Sistektomi hakkında detaylı bilgi alın.

Mesane Rekonstrüksiyonunu Kimler Yaptırabilir?

Mesane rekonstrüksiyonu herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlarda bu tür bir ameliyat geçirebilirsiniz:

  • kanserin geri dönme riski düşükse
  • kanser üretrayı etkilememişse
  • bağırsaklarınız iyi çalışıyor ve bağırsak ameliyatı gibi diğer sorunlardan etkilenmiyorsa
  • böbrekleriniz iyi çalışıyorsa
  • pelvik bölgenize radyoterapi almadı iseniz

Mesane rekonstrüksiyonu ameliyatı, invazif mesane kanseri için diğer ameliyat türlerinden daha karmaşıktır. Bazı kişilerin daha sonra sorunları düzeltmek için daha fazla ameliyat olması gerekebilir.

Uygulama

Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır. Operasyon 2 ile 6 saat arasında sürmektedir.

Bu işlemi yapmanın birkaç yolu vardır. Genellikle cerrah, yeni bir mesane yapmak için ince bağırsağınızın bir kısmını kullanır. Daha sonra yeni mesaneye dikerler:

  • idrarı böbreklerden aşağı taşıyan tüpler (üreterler)
  • idrarı vücudunuzdan dışarı taşıyan tüpün kalan kısmı (üretra)

İyileştikten sonra idrarınız normal olarak üreterlerden aşağı akar ve yeni mesanenizi oluşturan kesede toplanır.

Mesane Rekonstrüksiyonundan Sonra

Bu ameliyattan sonra 1 ile 2 hafta arasında hastanede kalmanız gerekebilir.

Cerrahınız birkaç hafta boyunca kalacak şekilde bir kateter yerleştirecektir. Bu, yeni mesanenizin birleşimleri iyileşene kadar idrarınızın boşalmasını sağlar.

Eve gittikten birkaç hafta sonra kontrolleriniz olacaktır. Doktorunuz yeni mesanenizin eklemlerden sızdırıp sızdırmadığını kontrol edecektir. Kateter alındıktan sonra yeni mesanenizi nasıl boşaltacağınızı öğretecekler.

Mesanenizi Boşaltmak

İdrar yapmak istediğinizde nefesini tutar ve karnınıza doğru bastırırsınız. Bu biraz bağırsaklarınızı açmak için itmeye benzer, ancak sırtınıza yakın olan kaslar yerine karnınızın ön tarafına daha yakın olanları kullanırsınız. Buna Valsalva manevrası denildiğini duyabilirsiniz.

Tuvalete gitmeyi ve bunu düzenli olarak yapmayı unutmamalısınız. Mesanenizin dolduğunu size söyleyen sinir kaynağına sahip değilsiniz artık.

Başlangıçta, yeni mesanenizi esnetmeyi ve farklı miktarlarda idrarla doldurmayı öğrendiğiniz için daha sık boşaltmanız gerekecektir. Mesanenizin gerilmesi ve genişlemesi biraz zaman alabilir.

Yeni mesane operasyonu sonrası idrar kaçırmak (idrar tutamamak), özellikle geceleri, nadir bir durum değildir. İdrarı doğal yollardan geçirmeyi öğrenmek zor olabilir, bu nedenle idrarı boşaltmak için yeni mesaneye düzenli olarak bir kateter takmanız gerekecektir.

Kanser Geri Gelirse

Mesane kanseri üretraya geri dönebilir. Bu olursa, üretrayı çıkarmak ve karın duvarınızda bir açıklık yapmak için bir ameliyatınız olmanız gerekebilir. Bu, idrarınızın karnınızın dışında toplanmasını sağlayan ürostomi ameliyatıdır.

Ürostomi hakkında bilgi edinin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir