Üriner Diversiyon (İdrar Yolu Saptırma)

Üriner diversiyon, idrar akışını yeniden yapılandırmak olarak tanımlanır. Mesane kanseri ameliyatı sonrasında, idrar yolu saptırma tekniği kullanılarak hastanın idrarı vücut içinde saklanabilir.

İdrarın bu şekilde toplanması, idrar çıkışını kontrol etmenize izin verir. Ürostomiden sonra olduğu gibi idrar toplamak için bir çanta takmanıza gerek yoktur. İdrar yapmak için ince bir tüp (kateter) stomaya geçirilir.

Üriner diversiyon, ürostomiden daha zor bir operasyondur ve bunu bir uzman cerrahın yapması gerekir. Operasyon daha karmaşık olduğu için 5 kişiden 1’i daha sonra sorunları düzeltmek için daha fazla ameliyata ihtiyaç duyar.

Ürostomi hakkında bilgi için inceleyiniz.

İdrar Yolu Saptırma Nasıl Yapılıyor?

Üriner diversiyon ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Operasyon 2 ile 6 saat arasında sürer.

Bu uygulama, mesane çıkarma ameliyatı (sistektomi) ile aynı anda yapılır. Kontinan üriner diversiyon operasyonunun 3 bölümü vardır. Bunlar:

  1. İdrarınızı toplamak için bir kese yapmak
  2. Keseyi karnınızın duvarındaki açıklığa bağlamak için bir tüp yapmak
  3. Karnınızın duvarına bir açıklık yapmak (stoma)

Cerrah bağırsağınızın bir parçasını alır ve vücudunuzun içinde bir keseye dönüştürür. Buna dahili idrar kesesi denir. Üreterlerinizi keseye bağlar. Bunlar böbreklerinizden idrar taşıyan tüplerdir.

Daha sonra cerrah, keseyi karın duvarınıza bağlamak için bir tüp yapar. Bir parça bağırsak, apandis, üreter, üretra veya fallop tüpü kullanılabilir.

Ayrıca karnınızın yüzeyinde küçük bir boşluk da açılır. Buna stoma denir. Kalın ve ince bağırsağın birleştiği kısım bu deliğe yerleştirilir. Bağırsağın bu kısmında stomayı kapalı tutan doğal bir kapak vardır. İdrar stomadan dışarı sızmaz.

Genellikle cerrah, stomayı kıyafetlerin altında görünmemesi için göbek deliğinizin altına yapar.

 

Ameliyattan Sonra

Ameliyattan uyandığınızda vücudunuza takılı çok sayıda tüpe sahip olacaksınız. Bunlar zamanla yavaş yavaş çıkarılacaktır. Bu ameliyattan sonra genellikle yaklaşık 1-2 hafta hastanede kalmanız gerekebilir.

Yeni keseniz, tüpünüz ve stomanız iyileşirken idrarınızı boşaltmak için yaklaşık 6 hafta yerinde kalan ince bir tüpünüz (kateter) olacaktır. Bu sürenin sonunda hastaneye geri döneceksiniz ve kateter çıkarılacaktır. Hemşire size stomanızı kendiniz nasıl boşaltacağınızı öğretecektir.

Keseyi Boşaltmak

İdrarı boşaltmak için stomaya bir kateter koyarsınız. Bunu günde en az 4 veya 5 kez yapmanız gerekiyor. Enfeksiyon kapmamak için bunu yaparken olabildiğince temiz ve dikkatli olmalısınız.

Torba çok dolarsa sızıntı yapabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir