TURBT – Mesane Kanserinin Transüretral Rezeksiyonu

Mesane kanserinin transüretral rezeksiyonu (TURBT) genellikle erken evre mesane kanseri için tercih edilen ilk tedavi yöntemidir. Transüretral rezeksiyon işlemi, mesanedeki tümörün üretradan çıkarılmasını içerir. Üretra, idrarı mesaneden vücut dışına taşıyan tüptür.

Erken evre mesane kanseri hastasıysanız tümörün temizlenmsi için TURBT olabilirsiniz:

 • bir sistoskopi testi sırasında uzmanınız bir tümör görürse
 • mesane tümörü görüntüleme testleri yapıldıktan sonra

TURBT, genellikle genel anestezi altında uygulanır. Yani ameliyat süresince uyutulursunuz. Bazı hastanelerde genel anestezi yerine spinal anestezi de tercih edilebilir. Bu seçenek, omurgadan bir enjeksiyon(epidural) ile yapılır, böylece belinizin altından hiçbir şey hissedemezsiniz.

Mesane kanserinde transüretral rezeksiyon işlemi 15 ila 90 dakika sürer.

TURBT Nasıl Uygulanır?

Cerrah, üretra içine sistoskop adı verilen ince ve sert bir tüp yerleştirir.

Sistoskopun içinde optik kablolar geçer. Bu liflerin ucunda ışık, kamera ve göz merceği vardır. Cerrah, göz merceğinden bakabilir veya görüntüleri bir TV ekranından görebilir.

Cerrah, mesane astarındaki tüm tümörleri kesmek için küçük aletleri sistoskoptan geçirir.

Adım Adım TURBT Süreci

Mesanedeki tümörün alınması işlemi yüksek başarı oranı olan bir uygulamadır. TURBT ameliyatınızın olduğu gün hastaneden taburcu olarak eve gidebilirsiniz. Ancak gerekli görülürse bir gece veya birkaç gün yatış yapmanız istenebilir.

Operasyondan Önce

Mesanenizdeki tümörlerden kurtulmak için gireceğiniz TURBT ameliyatı öncesinde bazı ölçümler yapılacaktır. Bunlar; kilo, vücut sıcaklık, kalp ve solunum hızı, oksijen seviyeleri ve kan basıncı değerlerinizi tespit etmek içindir.

Kan testi, göğüs röntgeni ve EKG de istenebilir. Bu, genel anestezi alan herkes için normaldir.

Hemşire size operasyon ve o gün ne getirmeniz gerektiği hakkında talimatlar verir. Bir gecelik bir çanta getirmek iyi bir fikirdir. Ayrıca ne zaman yemeyi veya içmeyi bırakacağınızı da söylerler.

Genel anestezi için genellikle en az 6 saat önceden yemeyi bırakmanız gerekir. Ve 2 saat öncesine kadar minik yudumlar halinde su içebilirsiniz.

Anestezi almadan önce genellikle damarınıza küçük bir tüp takılır. Bu, ilaçları doğrudan damarınıza verebilmeleri içindir. Hastanelerin çoğu işlemden önce size antibiyotik enjeksiyonu da yapar.

Operasyon

Uyuduğunuzda veya spinal anestezi çalışmaya başladığında cerrahınız sistoskopu üretranıza geçirir.

Cerrah mesanenizin içine bakmak için sistoskopu kullanır. Küçük ameliyat aletleri de sistoskoptan geçirilir. Bu aletleri tümörün çıkarılması için kullanılır. Daha sonra herhangi bir kanamayı durdurmak için alanı kapatmak (koterize etmek) için bir sonda kullanırlar.

TURBT’nin nasıl bir uygulama olduğunu öğrenmek için bu 2 dakikalık videoyu izleyebilirsiniz.

Kemoterapi

Genellikle ameliyatınızın sonunda mesanenize bir doz kemoterapi alırsınız. Ameliyattan sonraki ilk 6 saat içinde uygulanabilir.

Bu, mesane kanserinin geri gelmesini durdurmaya yönelik ve geride kalmış olabilecek kanser hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olmak içindir.

Mesane ameliyatı sonrası kemoterapi tedavisi hakkında bilgi alın

Ameliyattan Sonra

Anesteziden sonra dinlenmek için servis odasına alınırsınız. Sağlık ekibi sizi izler ve siz anesteziden uygun şekilde uyanana kadar düzenli olarak ölçümler alır.

Normal olarak yiyip içebilirsiniz.

İdrarı kısa bir süre için bir torbaya boşaltmak için mesanenize (kateter) bir tüp takılabilir. Eve gönderilmeden önce bu kateter çıkarılır.

İdrarınızda kan görebilirsiniz. Bu 3 güne kadar sürebilir. Bu eve gidemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Operasyondan 10 ila 14 gün sonra bir miktar kanama fark edebilirsiniz. Bunun için endişelenmeyin. Bolca su için, ancak 24 saat içinde durmazsa doktorunuzu arayın.

Doktorunuz, mesanenizi temizlemek için çok miktarda sıvı içmenizi ister. Bu, sizi idrar enfeksiyonundan korumaya yardımcı olur.

İdrara çıkarmaya ilk başladığınızda birkaç gün yanma ve batma hissi olabilir. Bunu daha rahat hale getirmek için size ağrı kesiciler verilecektir.

Ameliyattan sonraki 24 saat boyunca araba kullanmamalı, alkol almamalı, ağır makine kullanmamalı veya yasal olarak bağlayıcı herhangi bir belge imzalamamalısınız.

Ameliyat sonrası süreç hakkında bilgi alın.

TURBT’nin Getirdiği Olası Riskler

TURBT güvenli bir prosedürdür. Ameliyat öncesinde doktorunuz TURBT’nin faydalarının olası risklerden daha fazla olacağından emindirler. Aksi durumda size TURBT ameliyatını tavsiye etmeyeceklerdir.

Bazı olası riskler şunları içerir:

Kanama 

Aşağıdaki durumlarda derhal hastaneyle iletişime geçmelisiniz:

 • kanama kötüleşiyorsa
 • idrarda kan pıhtıları varsa
 • idrar yaparken şiddetli ağrınız varsa
 • idrar yapamama ve şiddetli ağrı varsa

Enfeksiyon

Enfeksiyon riski vardır. Belirtiler şunları içerebilir:

 • tuvalete daha sık gitmek
 • idrar yaparken yanma ve batma hissi
 • yüksek ateş
 • sıcak ve soğuk hissetmek veya titreme
 • bulutlu veya rahatsız edici kokulu idrar
 • genel olarak kendini iyi hissetmemek

Bir enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotiğe ihtiyacınız olabileceğinden doktorunuzla iletişime geçin.

Mesanede hasar veya yaralanma

Nadiren mesanede küçük bir yırtık (perforasyon) olabilir. Mesaneyi dinlendirmek için birkaç günlüğüne bir kateter takılması muhtemeldir. Çok nadiren bu sorunu çözmek için ameliyat olmanız gerekebilir.

Morarma ve şişme

Hemşirelerin kanül bağlamak için iğne batırdıkları bölgenin etrafında küçük bir çürük olabilir.

Anestezik veya antibiyotiklerin damar dışına sızma riski vardır. Bu kolunuzda şişlik ve ağrıya neden olabilir ancak nadirdir.

2 thoughts on “TURBT – Mesane Kanserinin Transüretral Rezeksiyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir